Már befejeződött túra!

2011.10.01 08:00 - Csákvárról a vörös földre

(Csákvárról Gántra és vissza. Útközben rengeteg érdekességgel: Esterházy-kastély, Fazekasház, Haraszthegyi tanösvény őszi színben izzó cserszömörcével és érdekes kőlikakkkal, és persze a Gánti bauxitbánya marsbéli táján is átvágunk.)

Indulás (dátum): 2011.10.01 (szombat)
Indulás (óra, perc): (Bejelentkezve, teljes jogosultság mellett látható
lásd a weboldalon jobb oldalt: Támogatói Feltételek...)

Túravezető: Fdorka
Tel.: -
E-mail: haverok.bulik@gmail.com
MSN: -
Skype: -

www.setafika.hu

Túra tervezett távja: 25 km
Túrán tervezett szintemelkedés: 400 m

Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
- Akik tudnak gyorsan haladni, de nem bánják ha út közben megállunk bámészkodnii

A túra várható költségei
(Útiköltség telekocsival kb. 5000 Ft/autó, ez oszlik annyi felé, ahányan benne ülünk, ill. a tényleges fogyasztás alapján némileg eltérhet. Tömegközlekedéssel: kb. 2600 Ft oda-vissza.) :
Útiköltség: kb. 1200 HUF

Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
(Bejelentkezve, teljes jogosultság mellett látható
lásd a weboldalon jobb oldalt: Támogatói Feltételek...)

A túra rövid leírása:
Első állomásunk az Esterházy-kastély:
A magyar kastélyok sorában a legnagyobbak és legjelentősebbek közé tartozó barokk kastély az egykori Esterházy-kastély. Az 1760-65-ben épült kastély a második világháborúban erősen megrongálódott, felújítását követően jelenleg TBC szanatóriumként üzemel. Sajnos régi pompáját csak kívülről őrizte meg, belül teljesen átalakították.
Történetéről itt olvashattok bővebben:
http://www.freeweb.hu/csakvarinfo/Kastely.htm és http://telepules.csakvar.hu/csakvar_muemlekei

Ha bejutunk, teszünk egy sétát a kastélyt körülvevő angolparkban.

Ezt követően benézünk a csákvári Fazekas Emlékházba, melyet egy csákvári fazekasmester hagyott az utókorra, hogy a csákvári fazekasok munkáját, életét, a fazekasság munkamenetét bemutató múzeumként működjön tovább.
A csákvári fazekasságról itt olvashattok:
http://www.freeweb.hu/csakvarinfo/fazekassag.htm

Utána a Haraszthegyi tanösvénynek vesszük az irányt.
A 3,5 km hosszú tanösvényt bejárva mediterrán melegkedvelő, és dolomitra jellemző ritka növényeket láthatunk, pl. az ősszel tűzvörösre színeződő cserszömörcét, az országban csak itt előforduló, eredetileg mediterrán elterjedésű keleti gyertyánt, szárazságkedvelő molyhos tölgyet. Megismerhetjük a dolomit kőzet sajátosságát, az ún, "dolomitjelenséget". A nyílt dolomit sziklagyepeken pedig megtalálhatjuk a dolomit alapkőzetén virító, illatos Szent István király szegfűt és a magyar gurgolyát is.
A Kőlik-völgyi sziklahasadékok, üregek denevéreknek és két énekesmadarunknak, a hollónak és a kövirigónak is biztosítanak élőhelyet.
A haraszthegyi tanösvényhez beszerezhető vezető füzet is, ha találunk, szerzünk, ha nem, hát okosságok nélkül gyönyörködünk benne.
Infó: http://www.dinpi.hu/index.php?pg=menu_1284

A tanösvény körbejárása után a Gém-hegyen át elindulunk Gánt felé. Itt félúthoz érkezve betérünk a Vértes Vendéglőbe, frissítőért.

A visszafelé utunk a Gánti bauxitbányán át vezet.
Bővebb infó a vonatkozó geoláda oldalán: http://geocaching.hu/caches.geo?id=180, bár ez a láda most nem fog útba esni.

A túra végén még megkeressük a Báracházi-barlangot Csákvár szélén.
A Vértes-hegység második leghosszabb, őslénytani leleteiről nevezetes ürege. A messziről is jól látható bejárata a Csákvár község határában emelkedő Guba-hegy sziklás oldalában, 189 m tszf. magasságban, található. A több, egymást harántoló, tektonikus hasadék mentén, triász fődolomitban kialakult korróziós járatok összhossza megközelíti a 90 m-t.

Innen visszatérünk a kiindulópontra. Ha marad időnk, akkor még meglátogathatjuk a Geszner-házat is.

Az egykori vízimalom épülete ma újjáépített formájában ad otthont a Vértes változatos élőhelyeit és élővilágát háromdimenziós életképekben bemutató kiállításnak: megtekinthető a vízimalom egykori természeti környezete, a Csíkvarsai-rét mocsárvilága, a Báraczházi-barlang egykori és mai élővilága, valamint a parlagi sas és a kerecsensólyom vadászterületeit jelentő löszpusztagyepek.

A túrán a haladási tempót az átlagosnál némileg gyorsabbra szeretném venni, mert útközben sokszor fogunk megállni bámészkodni, viszont szeretnék még sötétedés előtt a végére érni. A terep nem lesz nehéz.



(A nyomtatás időpontja:2024.04.27 18:13)